OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jednu vec GORGOROTH ťažko uprieť: sú snáď jedinou blackmetalovou skupinou, ktorá ani na piaď neuhla z pozícií, na ktorých celý žáner stál už v nechvalne známych rokoch deväťdesiatych – a pritom dosiahla veľmi slušný komerčný úspech. O tom, nakoľko úprimné sú tieto postoje, niečo napovie minuloročná kauza, keď sa inokedy na spirituálnych vlnách plávajúci „filozof“ a delikvent-recidivista Gaahl a mozog skupiny Infernus mimoriadne rýchlo zorientovali v nórskom právnom systéme a do komického sporu o meno GORGOROTH zatiahli okrem súdov aj patentový úrad. Dnes máme tvrdohlavé gorgorothy dva, no pred štyrmi rokmi zapĺňala titulky novín ešte pôvodná trojica.
Kauza okolo krakovského koncertu z roku 2004 prehrmela médiami s aj na pomery GORGOROTH nebývalým rachotom: zo desať ovčích hláv, dva pentagramy a štyri kríže s nahými telami (od štvrtej skladby len tri – jednej z ukrižovaných dám sa evidentne spravilo nevoľno) stačili na to, aby sa zašprajcovali nielen zamestnanci poľského televízneho štúdia. Na v korunách stotisícovú pokutu sa organizátorom koncertu zložia kupci recenzovaného DVD materiálu až teraz. Záznam si totiž na istú dobu nechala poľská polícia, vyšetrujúca paragrafy o urážke náboženského presvedčenia a týraní zvierat. Šéfom Metal Mind Productions však dnes kauza žily netrhá: „Black Mass Krakow 2004“ debutuje v nórskom rebríčku predaja DVD na úctyhodnom štvrtom mieste.
Trinásťskladbová „Čierna krakovská omša“ trvala čosi menej ako hodinu. Na načerveno nasvietenom, priveľkom a privysokom pódiu už opozeraného štúdia Krzemionki sa odohrávala klasická poľská DVD hra – bleskové zábery na detaily striedajú nájazdy spoza publika a prestrihy na pódiové kamery, ktoré sa (bohužiaľ vo webcamovej kvalite) sústredia na kmitajúce Kvitrafnove končatiny. Zbytok kapely odvádza výkon, ktorý nemožno označiť nijako inak, než ako štandardný. Veľkým problémom je zvuk, agresivite výrazne viac uberajúci, než pridávajúci – je príliš mäkký, „oblý“ a rozostrený so zvláštne vytiahnutým Gaahlovým spevom, ktorý nedosahuje kvality prvej blackmetalovej triedy.
Playlist zodpovedne pokrýva obdobie od albumu „Antichrist“ ešte bez Gaahla za mikrofónom až po v čase nahrávania aktuálnu nahrávku „Twilight of the Idols – In Conspiracy With Satan“. Meno „Satan“ obsahujú názvy prvých troch a poslednej skladby – toľko k obsahu; i keď texty skupina komicky skrýva, vyhrážajúc sa právnikmi, len málokto bude čakať mnohovrstvové posolstvá. Leitmotívom je protikresťanská nenávisť, ktorá sa však v monotónnom prednese, nesúcom sa prevažnú väčšinu vystúpenia v jednom tempe, rozplýva do stratena. Skúste si záznam náhodne „preskákať“ a uvidíte sami. A ozaj, „Unchain My Heart!!!“ nie je coververziou hitu Raya Charlesa. Bohužiaľ.
Problémom GORGOROTH je ich priemernosť. Pestrá trojica Gaahl (prieberčivý vegetarián) – Infernus (označujúci sa za Satanovho zástupcu na zemi) – King ov Hell (v civile učiteľ na základnej škole) ukazuje, že jediné, čo sa v ich tvorbe priemeru vymyká, je dĺžka ostňov na pódiovom ošatení. Už v roku 1998, do ktorého siaha moderná história týchto Nórov, bol mix strednotempého, thrashom šmrncnutého blackmetalu mierne po záruke. Ak vynecháme zopár zaujímavých gitarových motívov a krátkodobých zmien tempa, GORGOROTH neponúkajú nič, čo by sa vymykalo učebnicovo exaktnej definícii blackmetalu. Možno práve tu – a v neutíchajúcich kontroverziách – leží kľúč ich úspechu. Dnes už zrejme definitívne premrhaného.
Na „Black Mass Krakow 2004“ je zrejme všetko, čo čaká fanúšik GORGOROTH, no nič, čo by dokázalo o ich výnimočnosti presvedčiť skeptika. Sotva priemerný zvuk a napriek nevyčerpanej kapacite média úplná absencia ozajstných bonusov však môžu nahlodať aj tých prvých menovaných.
5 / 10
Gaahl
- spev
Infernus
- gitara
King ov Hell
- basgitara
+
Kvitrafn
- bicie
Apollyon
- gitara
1. Procreating Satan
2. Forces Of Satan Storms
3. Possessed (By Satan)
4. Bergtrollets Hevn
5. The Rite Of Infernal Invocation
6. Profetens Apenbaring
7. Of Ice And Movement...
8. Ødeleggelse og Undergang
9. Blood Stains The Circle
10. Unchain My Heart!!!
11. Revelation Of Doom
12. Destroyer
13. Incipit Satan
14. Destroyer (bonus; live z With Full Force 2000)
15. Incipit Satan (bonus; live z With Full Force 2000)
Instinctus Bestialis (2015)
Under The Sign Of Hell (2011)
Quantos Possunt ad Satanitatem Trahunt (2009)
True Norwegian Black Metal - Live In Grieghallen (2008)
Black Mass Krakow 2004 (DVD) (2008)
Bergen 1996 (EP) (2007)
Ad Majorem Sathanas Gloriam (2006)
Twilight Of The Idols (2003)
Incipit Satan (2000)
Destroyer (1998)
Under The Sign Of Hell (1997)
The Last Tormentor (live EP) (1996)
Antichrist (1996)
Pentagram (1994)
A Sorcery Written In Blood (demo) (1993)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Metal Mind Productions
Stopáž: 54:58
Bonusy: 2 skladby z With Full Force 2000, fotogaléria, biografia, diskografia, logo skupiny, wallpapery
Zvuk: DD 5.1 Surround
DVD je jednovrstvové, bez regionálnych obmedzení
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.